Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jak czyścić torebkę ?

2022-07-04
Jak czyścić torebkę ?

Jak czyścić torebkę ?  

Okres letni to czas kiedy nasze torby narażone są zabrudzenia. Jak sprawić żeby torba znów była jak nowa? Poniżej kilka wskazówek które pomogą Ci dobrać odpowiednią formę czyszczenia w zależności od materiału z którego wykonana jest Twoja torba.    

Welur

Welur, z którego szyjemy nasze torebki jest tkaniną tapicerską, poliestrową. Ze względu na swoje liczne właściwości posiada wszechstronne zastosowanie. Można szyć z niego między innymi zasłony, poduszki oraz obicia mebli. Welur jest tkaniną niezwykle przyjemną w dotyku – gładki, miękki, aksamitny w dotyku, Ciężko oprzeć się pokusie aby go nie dotknąć. Welur nie ściera się, nie mechaci i nie blaknie. Materiał jest łatwy do utrzymania w czystości. Większość zabrudzeń można zetrzeć wilgotną ściereczką. W przypadku mocnych zabrudzeń weluru możesz użyć delikatnych środków do czyszczenia tapicerki. Torebkę uprać w pralce jednak w przypadku torebek usztywnianych radzimy nie ugniatać i nie wirować materiału – może to zepsuć kształt torebki. Weluru nie można prasować, wysoka temperatura żelazka może go trwale uszkodzić. Nie należy także stosować wybielaczy i czyścić chemicznie ponieważ można odbarwić kolor.  

Skóra ekologiczna

W przypadku skóry ekologicznej pielęgnacja jest niezwykle prosta, a cały proces niezbyt czasochłonny. Podstawową czynnością, jaką należy wykonać jest przetarcie torebki przy użyciu mokrej ściereczki lub gąbki nasączonej roztworem wody z mydłem. Następnie należy materiał wytrzeć  do sucha miękką szmatką. Ważne jest aby nie stosować preparatów, które przeznaczone są do pielęgnacji skóry naturalnej ponieważ torebka może zmienić swój kolor, stracić połysk lub popękać.  

Zamsz ekologiczny (alkantara)  

Alcantara jest materiałem sztucznym, produkowanym z cienkich włókien syntetycznych (poliuretanowych i poliestrowych). Ze względu na swój wygląd często bywa mylona ze skórą. Alcantara jako materiał syntetyczny wymaga stosowania środków i procedur właściwych dla tapicerek materiałowych. Do odświeżania alcantary zalecamy używać miękkiej i lekko zwilżonej bawełnianej szmatki. Alcantarę należy prać w temperaturze około 30°C z użyciem delikatnego detergentu bez dodatku chloru. Jeśli torba posiada metalowe zapięcia lub łańcuszki należy je usunąć lub ograniczyć kontakt z wodą aby nie zardzewiały. Alkantarę należy pozostawić do samoistnego wyschnięcia, nie wyciskamy jej i nie odwirowujemy. Temperatura prasowania nie powinna przekraczać temperatury 110°C a pomiędzy żelazko a materiał należy włożyć białe płótno.      

Codura (kodura)

Codura to wodoodporna, tkanina techniczna o wysokiej odporności na ścieranie, rysowanie o obciążenia. Jest powszechnie stosowana w przemyśle tekstylnym i dekoratorskim. Należy czyścić ogólnodostępnymi środkami czyszczącymi, które nie zawierają rozpuszczalników, m.in wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń lub  zastosować inne delikatne środki piorące. Do czyszczenia należy stosować miękką gąbkę bądź szmatkę. Na koniec spłukać powierzchnię czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia.

Korek

Tkanina korkowa jest miękka i elastyczna, szyje się ją jak grubszą tkaninę lub skórę. Jest aksamitna i miła w dotyku. Jest jednym z najbardziej trwałych materiałów organicznych, praktycznie nie starzeje się. Korek jest łatwy w obróbce i neutralny dla zdrowia. To doskonała alternatywy dla skór naturalnych.

Jak wyczyścić torebkę z korka? Tak samo jak skórę ekologiczną. Wystarczy zwilżoną szmatką przetrzeć zabrudzone miejsca, wytrzeć do sucha i gotowe!  

Polecane

pixelpixel